NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Programiści wciąż na topie?

2018-01-30 12:13:16

Technologia informatyczna otacza nas wszystkich i rozwija się z każdym dniem, a ciągły rozwój technologiczny wiąże się również z doskonałą sytuacją pracowników sektora IT na rynku pracy. Szacunki wskazują na to, że obecnie na polskim rynku brakuje około 50 000 pracowników IT, a w skali Unii Europejskiej liczba ta wynosi aż pół miliona, dlatego bez wątpienia możemy tu mówić o rynku kandydata. Pracodawcy prześcigają się w działaniach employer brandingowych, aby sprostać wymaganiom kandydatów, którzy mogą przebierać w ofertach. W ciągu ostatniego roku zarobki osób zatrudnionych w tym sektorze rosły i trend ten będzie wciąż się utrzymywał. Z drugiej jednak strony prognozy wskazują, że w kolejnych latach nastąpi stabilizacja i wynagrodzenia przestaną rosnąć w takim tempie.

Coraz ważniejszą rolę w procesach IT zaczyna odgrywać również AI, czyli sztuczna inteligencja. Jej rozwój spowoduje, że część procesów, za które obecnie odpowiedzialni są ludzie, zostanie zautomatyzowana, szczególnie jeśli chodzi o rutynową czy powtarzalną pracę. Z drugiej strony rozwój tej technologii będzie miał wpływ na ewolucję rynku IT. Zadania, których roboty wykonywać nie będą mogły, będą zlecane specjalistom.

Wśród trendów na rynku można zauważyć coraz większą chęć specjalistów IT do pracy na zasadach B2B – wynika to przede wszystkim z opłacalności finansowej takiej umowy. Wciąż do najbardziej popularnych specjalizacji należy programowanie w JAVA, devOPS, jednak będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistów Big Data, jak również Machine Learning w związku z coraz większym znaczeniem sztucznej inteligencji. Istotną rolę odgrywają i wciąż będą odgrywać specjaliści cybezpieczeństwa, szczególnie w czasie gdy w sieci znajdują się niepoliczalne ilości danych.

Bardzo ważne wśród specjalistów jest stałe rozwijanie kompetencji, ponieważ trendy związane z konkretnymi językami programowania stale się zmieniają – popularność zdobywa choćby język Kotlin czy Python 3. Pracownicy IT, którzy nie będą inwestować we własny rozwój i ciągłą naukę mogą być jedynymi specjalistami z tego sektora mającymi potencjalny problem ze znalezieniem pracy.

Mekkę IT wciąż stanowią największe polskie miasta – stale Warszawa, ale też Katowice, Wrocław, Kraków, Poznań. W tych miastach powstaje wiele Centrów Usług Wspólnych, które zatrudniają specjalistów w tego sektora. Wynika to z jednej strony ze stosunkowo dużej dostępności pracowników, z drugiej strony z faktu, że wszystkie powyższe miasta są dobrze skomunikowane – posiadają lotniska, sieć kolejową, jak również dobre drogi dojazdowe.

Aby dowiedzieć się jak zmieniły się stawki pracowników sektora IT, pobierz Cpl Salary Report 2018 TUTAJ

 

więcej informacji udziela:

Iwo Paliszewski

697 777 339

iwo.paliszewski@cpl.ie

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: